دانلود آهنگ محلی جدید، موسیقی نواحی، فولکلور و اقوام ایران

6 گیگ اینترنت قطعی ویژه ماه رمضون ، کلیک کن !
ورود عضویت

ارکان موسیقی عاشیق حقیقت و اصالت انسان است/ عاشیق‌ها همانند روحانیان مبلغ دین‌اند

ارکان موسیقی عاشیق حقیقت و اصالت انسان است/ عاشیق‌ها همانند روحانیان مبلغ دین‌اند

۱۵ مهر ۱۳۹۷

داریوش علی زاده ؛ مسئول واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: رسالت اصلی عاشیق‌ها تبلیغ و ترویج دین است؛ آنان همچون روحانیان مبلغ دین بوده و فقط ابزارشان موسیقی و شعر است. به گزارش پایگاه خبری بونگ تونز به نقل از حوزه هنری، داریوش علیزاده مسئول واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی درباره عاشیق ها […]

داریوش علی زاده ؛ مسئول واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: رسالت اصلی عاشیق‌ها تبلیغ و ترویج دین است؛ آنان همچون روحانیان مبلغ دین بوده و فقط ابزارشان موسیقی و شعر است.

به گزارش پایگاه خبری بونگ تونز به نقل از حوزه هنری، داریوش علیزاده مسئول واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی درباره عاشیق ها و پیام اصلی موسیقی آن‌ها گفت: پیام اصلی عاشیق‌ها موسیقی و شادی مردم نیست بلکه آنان همچون روحانیون مبلغ دین بوده و فقط ابزارشان موسیقی و شعر است.

وی با اشاره به اینکه کلمه عاشیق تغییر یافته آقاشیخ است، خاطرنشان کرد: عاشیق‌ها همیشه جزو افراد بزرگ و شیخ بوده‌اند که حتی مردم برای سوالات شرعی خود نیز به آنان مراجعه می‌کردند و حتی در گذشته عاشیق‌ها بیشتر حافظ قرآن بودند.

علیزاده ارکان عاشیقی را طریقت، شریعت و معرفت عنوان کرد و افزود: عاشیق ها باید به مرور زمان به سه رکن اساسی عاشیقی دست یابند تا به حقیقت که همان وجود خداوند متعال است رسیده و آنگاه باید در راه تبلیغ دین خدا قدم بردارند.

وی ادامه داد: عاشیق، حقیقت و اصالت انسان را با استفاده از ابزار موسیقی، ادبیات، شعر و داستان تبیین و تبلیغ می کند و محور و رسالت عاشیق ها از قدیم تاکنون هیچ فرقی نکرده است.

مسئول واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۰۰ عاشیق در استان وجود دارد، تصریح کرد: این تعداد در خوی، سلماس، ارومیه، نقده، میاندوآب و ماکو حضور دارند که از این تعداد حدودا ۲۰ نفر فعالیت مداوم دارند.

استقبال جوانان از موسیقی عاشیقی

وی به استقبال جوانان از موسیقی عاشیقی نیز اشاره کرد و گفت: اکنون حدود ۱۵ نفر از جوانان جذب موسیقی عاشیقی شده و از عاشیق های قدیمی آموزش‌های لازم را می‌بینند.

علیزاده درخصوص نحوه آموزش موسیقی عاشیقی خاطرنشان کرد: موسیقی عاشیقی چون یک موسیقی فولکلور بوده که سینه به سینه منتقل شده است؛ نحوه آموزش آن متفاوت بوده و کتابی نیست و کسی که می‌خواهد عاشیق شود یکی از عاشیق‌های قدیمی را انتخاب کرده و در کنار او حضور پیدا می‌کند و به مرور زمان این موسیقی اصیل را از او می‌آموزد.

مسئول واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی در رابطه با تاریخچه موسیقی عاشیقی افزود: تاریخچه عاشیق ها به زمان‌های خیلی دور برمی‌گردد و در موسیقی ترکی نیز از قدیم تاکنون موسیقی عاشیقی بوده که زمانی به آن اوزان و زمانی دیگر نیز بخشی می‌گفتند و در واقع از آن زمان که ترک‌ها در دنیا حضور داشته‌اند موسیقی عاشیقی نیز پدید آمده است.

رسالت اصلی عاشیق‌ها، تبلیغ و ترویج دین است

وی با تاکید بر اینکه حوزه هنری استان تنها جایی است که به عاشیق‌ها بها داده و از برنامه‌های آنان حمایت می‌کند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه موسیقی عاشیقی تنها هنری است که به نام ارومیه ثبت ملی شده است ولی مسئولین میراث فرهنگی و شهرداری استان در خواب غفلت بوده و هیچ توجهی به موسیقی عاشیقی استان ندارند.

علیزاده ادامه داد: در بسیاری از استان ها موسیقی عاشیقی وجود دارد ولی اصیل ترین عاشیق ها در ارومیه بوده که ثبت ملی این موسیقی برای ارومیه اتفاق بزرگی بود و مسئولان هرسال می توانند یک همایش بین المللی در راستای معرفی این سبک و مکتب برگزار کنند که موجب توسعه گردشگری و خیر و برکت برای شهر نیز می شود.

مسئول واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه حوزه هنری استان هر هفته به صورت رایگان برنامه موسیقی عاشیق ها را برای عموم برگزار می کند، تصریح کرد: حوزه هنری دیگر به تنهایی نمی تواند به حفظ موسیقی فولکلور و اصیل عاشیقی ارومیه بپردازد و حمایت های شهرداری و میراث فرهنگی در این زمینه بسیار مورد نیاز است.

ارومیه؛ مرکز داستان‌های فولکلور ترکی

وی درخصوص داستان های عاشیق ها نیز گفت: مرکز داستان های فولکلور ترکی ارومیه بوده و حدود ۳۰ داستان در ارومیه گردآوری شده و در شهرهای دیگر مانند تبریز و زنجان فقط یک یا دو داستان باقی مانده است. امید است بتوانیم این داستان‌ها را در قالب یک کتاب ارائه دهیم.

علیزاده افزود: اسم داستان‌های عاشیقی ارومیه را داستان‌های جاده ابریشم انتخاب کرده ایم؛ چرا که ارومیه دروازه اروپا بوده و از قدیم‌الایام بسیاری از کاروان ها از ارومیه گذشته و داستان های کشورهای دیگر را در ارومیه تعریف می‌کردند و افراد خوش‌ذوق نیز آن‌ها را به داستان های ماندگار تبدیل کرده اند.

مسئول واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی یادآور شد: متاسفانه امروز داستان های فولکلوری که بحث اتحاد اقوام در آن موج می زند، کشورهای بیگانه آن‌ها را تغییر داده و به نام خودشان فیلم می سازند؛ البته در این مورد نیز کم‌کاری از سوی مسئولین خودمان بوده که به فولکلور اصیل استان اهمیت نداده اند.

بر چسب ها : , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00:00
00:00